História - FS Bystrančan

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

História

O nás
  • Vďaka otvoreniu fabriky Cementáreń v obci Bystré, bol z iniciatívy Jána Feča a Heleny Dzivákovej  v jeseni roku 1954 založený Folklórny súbor Cementár. Počas mnohých úspešných rokov sa v súbore vystriedalo množstvo tanečníkov, spevákov a viacero vedúcich:

p. Saukulič,
p.
Smik,
p.
Krajňák,
p.
Liptáková,
p.
Baran,
p.
Hreha
p.
Sabo.


  • Prvým primášom ľudovej hudby bol Michal David-Tulo, nasledovali ho páni Saukulič Ján, Bartolomej Kura, Juraj Husák a Radoslav Kertis.

  • V roku 1993 prešiel súbor pod obecný úrad Bystré a premenoval sa na FS Bystrančan. Súbor úž dlhé roky svojím umeleckým pôsobením udržiava a propaguje tanečné, spevácke a hudobné prejavy východoslovenských regiónov Šarišskej a Zemplínskej kultúry. Od svojho vzniku súbor absolvoval množstvo vystúpení doma aj v zahraničí, na rôznych festivaloch, slávnostiach a súťažiach

/ v bývalom ZSSR, Turecku,Rumunsku,Holandsku,Poľsku,Maďarsku,Grécku,Bulharsku,Nemecku,Taliansku,Ukrajine a v Českej republike/.

V súčastnosti pôsobí v súbore cca 30 členov vo veku od 12 do 25 rokov. V repertoári súboru sú ľudové piesne, rýchle točené čardáše, pomalé párové tance, parobské čerkané a regrútske tance, dievčenské tance do kruhu, polky, cigánske tance atď.

  • Umeleckým vedúcim súboru je Martin Haľko,vedúcim ľudovej hudby je Mgr.Art Eduard Tokár.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky